Orientacja seksualna – jestem gejem, bi czy queer?

W naszym społeczeństwie wiele osób ma problem z ustaleniem czym jest orientacja seksualna. Często mylone są określenia „homo”, „hetero”, „bi”, itp. Najgorszym przypadkiem jest twierdzenie, że „homosapiens” to to samo co „homoseksualista”. Niestety zdarzają się takie przypadki. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy kto jest kim.

Ładni chłopcy chcą Cię poznać. Odpowiesz im?
KLIKNIJ, SPOTKAJ SIĘ, RUCHAJ DO WOLI!!!

Seks randki w Twoim mieście. Umów się na randkę już teraz.

Co to jest orientacja seksualna?

Orientacja seksualna – względnie trwały emocjonalny, romantyczny lub seksualny pociąg do osób określonej płci.

Ile jest orientacji seksualnych?

Osoby, które określają swoją orientację seksualną jako „heteroseksualną” zazwyczaj czują pociąg seksualny do osób innej płci niż oni sami. Ci, którzy identyfikują się jako „lesbijki” lub „geje”, zazwyczaj czują pociąg do osób tej samej płci co oni. Ludzie określający się jako „biseksualni” czują pociąg do więcej niż jednej płci, na przykład pociągają je zarówno kobiety, jak i mężczyźni. „Panseksualny” to termin używany przez osoby, które czują pociąg do wszystkich płci, niezależnie od anatomii tych osób. Osoby, które używają terminu „queer” mogą go używać na oznaczenie lesbijek, gejów, osób biseksualnych lub panseksualnych.

Niektórzy ludzie mogą zidentyfikować swoją orientację seksualną w jeden sposób, ale doświadczają atrakcji, które nie pasują do etykiety, której używają. Na przykład, osoba może identyfikować się jako „heteroseksualna”, ale czuć pociąg do osób tej samej płci lub więcej niż jednej płci i czasami działać na podstawie tych pociągów. U niektórych osób orientacja seksualna może się zmieniać z czasem. Na przykład osoba może być pociągana tylko przez osoby tej samej płci co ona sama, a później może ją pociągać więcej niż jedna płeć. To normalne! Oznacza to po prostu, że orientacja seksualna jest dla niektórych osób skomplikowana. Orientacja seksualna jest oparta na płci, a nie na seksualności czy anatomii człowieka. Oznacza to, że osobę, która identyfikuje się jako lesbijka, mogą zainteresować wszystkie kobiety, w tym kobiety transpłciowe.

Zmiana orientacji seksualnej u dorosłych

Nie ma oficjalnego okresu, kiedy ludzie rozpoznają swoją orientację seksualną. Dla niektórych osób dorastanie to czas, w którym ustalają swoją orientację seksualną, ale dla innych może to nastąpić dopiero w młodym wieku dorosłym lub nawet w późniejszym życiu. W okresie dojrzewania nasz mózg zaczyna wydzielać pewne hormony, które pomagają naszemu organizmowi w dojrzewaniu i zmianach. Dzieje się to przez wiele lat. W tym samym czasie możemy zacząć się podkochiwać w innych ludziach, co może prowadzić do przyjemnych doświadczeń seksualnych. W przypadku niektórych osób daje im to wskazówkę, do kogo mogą mieć seksualne i romantyczne uczucia oraz jaka może być ich orientacja seksualna. Orientacja seksualna może się zmieniać w czasie. W miarę starzenia się możesz identyfikować się z różnymi orientacjami.

Czy bycie lesbijką, gejem, biseksualistą lub queer jest w porządku?

Tak! Chociaż niektóre religie i kultury mogą mieć tradycyjne przekonania, że ​​tego rodzaju uczucia nie powinny być wyrażane jako zachowania normalne, obecne organizacje medyczne, psychologiczne i psychiatryczne uważają, że bycie lesbijką, gejem, osobą biseksualną lub queer (LGBQ) jest normalne. Wiele religii i kultur akceptuje i jest nastawionych pozytywnie do osób LGBQ. Niezależnie od tego, wiele osób LGBQ jest w stanie zachować swoje wartości religijne i tożsamość kulturową oraz czuć się swobodnie wyrażając swoją seksualność.

Tożsamość płciowa a orientacja seksualna

Wiele osób myli te dwie rzeczy, ale tutaj jest prosty sposób na zrozumienie różnicy. Tożsamość płciowa polega na tym, „kim jesteś” (chłopak, dziewczyna, oboje lub żaden z nich). Orientacja seksualna dotyczy tego, „w kim się podkochujesz. ”

Co to jest homofobia i bifobia?

Homofobia to termin opisujący negatywne uczucia i postawy wobec ludzi, których pociągają osoby tej samej płci (np. lesbijki lub geje). Bifobia to termin opisujący negatywne uczucia i postawy wobec ludzi, których pociąga więcej niż jedna płeć (np. biseksualny lub panseksualny).

Jakie są przykłady homofobii i bifobii?

Negatywne uczucia i postawy wobec lesbijek, gejów, osób biseksualnych i queer (LGBQ) można przedstawiać na różne sposoby. Niektóre sposoby są oczywiste i zamierzone; na przykład bezpośrednie zniewagi, groźby, zastraszanie, krzywda fizyczna lub przemoc i dyskryminacja. Niektóre sposoby są mniej oczywiste. Przykłady tych ukrytych form homofobii, bifobii lub transfobii obejmują osoby, które nie czują się dobrze w towarzystwie osób LGBQ; nie włączanie osób LGBQ do swoich działań, grup lub wydarzeń; niezamierzone użycie oszczerstw i słów oraz unikanie dyskusji na temat kwestii LGBQ z powodu poczucia dyskomfortu. Wszystkie rodzaje homofobicznych i bifobicznych postaw i zachowań mogą być krzywdzące, a czasem niebezpieczne dla osób LGBQ.

Dlaczego istnieje homofobia i bifobia?

Nie ma łatwej odpowiedzi na to pytanie! Najlepszym sposobem, aby to zrozumieć, jest uświadomienie sobie, że kultura głównego nurtu często czuje się nieswojo z powodu różnic. Mniejszość to termin używany do opisania dowolnej grupy osób, które doświadczają względnych trudności w życiu codziennym w porównaniu z grupą dominującą. Inne mniejszości, takie jak grupy rasowe / etniczne, również są dyskryminowane. Mimo że bycie LGBTQ jest powszechne, grupy te nadal stanowią mniejszości, ponieważ mniejszości niekoniecznie są małe. Dobrą wiadomością jest to, że dzięki zmianom społecznym ludzie z głównego nurtu stają się bardziej otwarci i integrują różnorodnych ludzi. Miejmy nadzieję, że zachowania homofobiczne i bifobiczne staną się mniej powszechne w przyszłości. Nawet jeśli nie identyfikujesz się jako LGBTQ.

Photo by Yoav Hornung on Unsplash

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Orientacja_seksualna