Osoby homoseksualne i biseksualne są bardziej narażone na demencję

Badanie dotyczące upośledzenia funkcji poznawczych sugeruje, że za większe ryzyko odpowiada depresja. Badanie przeprowadzone przez Michigan State University wykazało, że lesbijki, geje i osoby biseksualne są bardziej podatne na rozwój demencji niż ich heteroseksualni rówieśnicy.

Ładni chłopcy chcą Cię poznać. Odpowiesz im?
KLIKNIJ, SPOTKAJ SIĘ, RUCHAJ DO WOLI!!!

Seks randki w Twoim mieście. Umów się na randkę już teraz.

Naukowcy zbadali zdolności poznawcze 3500 osób LGB i heteroseksualnych dorosłych i odkryli, że starsze osoby dorosłe LGB częściej prezentują oznaki łagodnego upośledzenia poznawczego lub wczesnej demencji.

Jedyną różnicą między dorosłymi LGB i heteroseksualnymi dorosłymi którą naukowcy mogli zidentyfikować jako źródło rozbieżności, był wyższy wskaźnik depresji wśród osób homoseksualnych i biseksualnych.

Czy orientacja seksualna ma wpływ na przebieg demencji? Naukowcy stwierdzili, że inne czynniki, takie jak wyższe wskaźniki spożycia alkoholu, palenia tytoniu lub zmniejszone więzi społeczne, nie mają tak dużego wpływu na zaburzenia poznawcze.

„Nasze badanie odpowiada na pytania bez odpowiedzi, czy członkowie społeczności LGB są bardziej narażeni na upośledzenie funkcji poznawczych w starszym wieku, a jeśli tak, to jakie czynniki przyczyniają się do ich gorszego zdrowia poznawczego” – mówi Ning Hsieh, adiunkt socjologii na MSU i główny autor badania. Kontynuował: „Wiedzieliśmy, że stres i depresja są czynnikami ryzyka wielu przewlekłych problemów zdrowotnych, w tym zaburzeń poznawczych, w późniejszym życiu. Osoby LGB doświadczają bardziej stresujących wydarzeń i mają wyższe wskaźniki depresji w porównaniu z ich heteroseksualnymi odpowiednikami ”.

Hsieh powtórzył, że depresja „może być jednym z ważnych czynników leżących u podstaw upośledzeń poznawczych osób LGB”. Osoby LGB doświadczają wyższego wskaźnika depresji „z wielu powodów, w tym z braku akceptacji części społeczeństwa, wstydu z powodu swojej seksualności. orientacji lub próby ukrycia ich romantycznych związków i niesprawiedliwego traktowania w szkole lub w pracy ”.

Hsieh powiedział, że potrzebne są dalsze badania nad określonymi stresorami i ich wpływem na zaburzenia poznawcze LGB, a także większy nacisk na równość i integrację w celu poprawy samopoczucia psychicznego.

„Nierówność społeczna sprawia, że ​​mniej uprzywilejowane grupy, w tym mniejszości seksualne, są bardziej podatne na upośledzenie funkcji poznawczych” – powiedział Hsieh. „Uczynienie społeczeństwa bardziej sprawiedliwym i bardziej akceptowalnym dla różnorodnej seksualności może pomóc w zapobieganiu demencji i zmniejszeniu związanego z tym obciążenia społeczeństwa opieką zdrowotną”.

Źródło: https://medicalxpress.com/news/2020-11-lesbian-gay-bisexual-at-risk-dementia.html

Obraz silviarita z Pixabay